03-3741400 התקשרו עכשיו

NFC ראשי התיבות של Near-Field Communications היא טכנולוגית תקשורת אלחוטית אשר מתפתח בקצב מהיר. נוכל לראות סביבנו עוד ועוד יישומים אשר משתמשים בטכנולוגיה זו לפעמים כגימיק אך לפעמים גם כפתרון לבעיה אשר לא היה ניתן לפתור. ה- NFC משתייך למשפחת ה-RFID, שבב אשר ניתן לקרוא מתוכו את האינפורמציה המצויה ממרחק של עד כמה סנטימטרים בודדים. בהמשך הפוסט נציג כמה עובדות מעניינות על טכנולוגיית ה-NFC  שאולי ייחדשו לך כמה דברים.

  1. סוגי מכשירי NFC

קיימים שני סוגים עיקריים של מכשירי NFC: תקשורת פסיבית וטכנולוגיה אקטיבית לקריאה של תגי NFC. תגים פסיביים הם תגים אשר לא מחזיקים בתוכם שום מקור אנרגיה ויכולים לשדר רק למכשיר אקטיבי (מחובר למקור מתח). מכשירים אקטיביים מכילים בתוכם מקור אנרגיה, המכשיר יוצר שדה אשר גורם לטעינה של התג והוא שולח חזרה את המידע השמור בו. לרוב נמצא יישומים בהם המכשיר קורא/מקלט הוא אקטיבי ואילו התג פסיבי.

  1. מצבי הפעלה

קיימים שלושה סוגים של מצבי הפעלה של מערכת מסוג NFC

  • Peer to peer – מכשיר NFC אשר יכול לתקשר עם מכשיר NFC אחר ולחליף מידע
  • Read/write קריאה וכתיבה – מצב בו מכשיר NFC כותב או קורא לתג פסיבי
  • שימוש כרטיס – מכשיר הקורא כרטיס לטובת תשלום אלחוטי ויודע להעביר פרמטרים
  1. מרחק קריאה

מרחק הקריאה האופטימלי לתגים בטכנולוגית NFC הוא בין cm1-10 בהתאם לשדה אלקטרומגנטי.

  1. סכנות אבטחה

החשש הגדול ביותר מתרחש כאשר משתמשים בטכנולוגיה לטובת תשלום/סליקה או שימוש לטובת העברת כספים. מכיוון שהמרחק המקסימלי יכול להיות עד כמה סנטימטרים בודדים קיים חשש לגניבת פרטים מהכרטיס בקריאה אלחוטית מבלי לשים לב, לכן חשוב להשתמש בטכנולוגיות אשר יכולות לשמור בצורה טובה על המידע שקיים בכרטיס.

  1. מרכיב גודל התג

ניתן למצוא בשוק מגוון רחב של גדלים וצורות של תגי NFC, כמובן שככל שגודל האנטנה יהיה גדול יותר כך גם גודל השידור יגדל וגודל התג. לרוב ניתן לראות תגים קטנים מכוון שנרצה להגיע לטווחים קצרים יותר (ובטוחים יותר). בשוק קיימת תופעה שבו היצרנים מייצרים תגים זעירים כי קיים רצון להידמות לכרטיסי SIM של טלפון נייד.

  1. זמינות

כיום ניתן למצוא כמעט בכל מכשיר אנדרואיד או במכשירי אפל קורא NFC. הדבר הפך להיות סטנדרט בקרב המכשירים הניידים. אמנם מכשירי אפל לא מאפשרים להשתמש בקורא לכל צורך, אלא רק לשירותי ה- ApplePay בעוד שבכשירי האנדרואיד ניתן למצוא מגוון רחב של יישומים מעניינים. ניתן אפילו למצוא כמה בני אדם אשר החדירו שבבי NFC לטובת שמרית מידע ושליפתו באמצעות הטלפון.

  1. יישומים

NFC היום הינה טכנולוגיה שניתן לראות מיושמת בעיקר בעולם התשלומים האלקטרוני, אך ניתן לראות עוד יישומים אחרים אשר משתמשים בטכנולוגיה זו. בנוסף ניתן למצוא יישומים יצירתיים אשר ממומשים באמצעות טכנולוגיית NFC. לדוגמא כמו שיווק מוצרים, יצירת אינטרקציה עם לקוח, מערכת לבקרה אחרי שומרים, סריקה של אזור מסוים ועוד. באמצעות NFC ניתן להגדיר ולהפעיל פונקציות שונות במכשירים הסלולריים כגון: הדלקת Bluetooth או Wifi, להגביר ווליום או להתחבר לדיבורית ועוד.