03-3741400 התקשרו עכשיו

תוויות ברקוד נמצאים כבר בתעשיית הלוגיסטיקה למעלה מ- 30 שנים, יותר משאר הטכנולוגיות המצויות בשוק. מפתיע אבל גם ל-RFID יש לא מעט קילומטרז’ בתעשייה אם כי הוא פחות מצוי עקב סיבות שונות.
הברקוד וה-RFID מתאימים ליישומים רבים בתחום vלוגיסטי, וביכולת לעקוב ולנהל את המידע. אם זאת ל-RFID יתרונות בולטים ומובהקים על הברקוד.

הברקוד:

תווים עם עמודות שחורות בדרך כלל על רקע לבן אשר עובי הקוים משתנה בהתאם לסידרה ולמספר ייחודי אשר מיוצג באמצעות הקווים האלו. את המספר הסידרתי של הברקוד קוראים בעזרת קורא ברקודים, קורא אופטי מעיין סורק. לאחרונה נעשה שימוש גם בצורות אחרות מקווים לייצג מספר סידורי של ברקוד בשביל להגדיל את טווח הקריאה של הברקוד. כיום כמעט כל מכשיר סלולרי המצוי בידנו יכול לבצע קריאה של ברקוד בכל מיני צורות וסוגים.

RFID:

טכנולוגיית RFID מבוססת על גלי רדיו אשר באמצעות ניתן להעביר אינפורציה, בהקשר של RFID מועבר מספר ייחודי אשר התג מכיל אותו. מערכת RFID אופיינית צריכה כמה גורמים בשביל להתקיים: קורא, תגים/צ’יפים, ואנטנה. מערכות RFID יכולות להיות אקטייבים או פסיביים. מערכות אקטיביות אלו מערכות אשר התג מכיל מקור אנרגיה (סוללה) אשר בדרך כלל ניתן להעביר מידע לטווחים ארוכים יותר. תגים פסיביים מקבלים את האנרגיה שלהם על ידי השראה אלקטרומגנטית וכך למעשה יכולים להעביר את המידע האגור בתוכם.

יתרונות ה RFID:

ל-RFID יתרונות רבים על פני הברקוד, אבל ברקודים הפכו להיות סטנדרט בתעשייה ומעין שפה משותפת בקרב התעשיינים, ואנשי התפעול בלי סיבה ממשית או בלי שבחנו בצורה ממשית את היישום בטכנולוגיה על פני הברקוד. ברגע שצריך לבצע החלטה על יישום בטכנולוגיה רבים פוסלים אותה עקב התקציב שיש להשקיע על מנת ליישמה, ואנו טוענים לא עוד, היום הטכנולוגיה נגישה יותר מתמיד וצימצום העליות והגדלת הרווחים אשר היא יכולה להביא גדולה בצורה משמעותית. צימצום העלויות עקב שימוש בטכנולוגיה בא לידי ביטוי בהגדלת יכולת מעקב אחרי הפריטים, ספירות מלאי בצורה פשוטה ומדיוקת יותר, איתור הפריט הבודד, יכולת מעקב אחרי היסטוריה, וניהול תהליכים בכל שלב בשרשרת ההפצה, וכמובן יכולת להפוך תהליכים לאוטומטיים.

RFID לא צריך קו ראיה ישיר, בשונה מהברקוד, את התג ניתן לקרוא גם מבלי לראות פיזית את התווית המוצמדת לפריט, או יכולת לקורא כמות גדולה של פריטים בפעם אחת. קורא ה RFID מכולל גלי רדיו ולכן גם פריטים שנמצאים בתוך ארון, מסתתרים במקומות שונים, או סתם העובד פיספס אותם – מערכת ה-RFID תצליח לבצע את הקריאה של הפריט ברוב המקרים.

יכולת של קריאה/כתיבה, כמו שציינו לתג מספר ייחודי בדומה לברקוד, תכונה מיוחדת שקיימת לתג היא היכולת לבצע שינוי של המספר על ידי פרוצדורה פשוטה יחסית. כך לדוגמה תג שהיה שווה לערך מסויים יוכל להחזיק בערך אחר. בנוסף ניתן לבצע קידוד או להוסיף תכונות נוספות לתג בשונה מהברקוד.

אורך חיים ארוך ומהיימן לעומת הברקוד, הברקוד כמעט תמיד יהיה מודפס על גבי תווית. הרבה פעמים הדפוס נמחק נהייה מתושתש או בלתי קריא ובכך מאבד את היכולת לעקוב אחרי הפריט, תג ה RFID יכול לעמוד בתנאים קשים של לכלוך, טמפרטורות גובוהות/נמוכות, והכי חשוב הוא לא תלוי בהדפסה. בנוסף אורך חיים של תג פאסיבי ארוך במיוחד עקב חוסר צורך במקור אנרגיה ולכן לא צריך תחזוקה כלל.

בתגי RFID ניתן לאחסן מידע ממש בדומה לזיכרון הנייד שכולנו מכירים, אומנם כמות המידע שהוא יכול לאחסן נמוכה מאוד אך כיום התג הבסיסי ביותר מכיל 8 קילו-בייט שזה שווה ערך ל- 8,192 תווים. כמו שצויין מעלה לתג ניתן לכתוב ולקרוא את המידע לפי הצורך.

היתרון הבולט והגדול מכולם זה שתג ה-RFID יכול להכיל את הברקוד, אחד הדברים היותר מרשימים שזה שלא בהכרח חייבים לוותר על הברקוד, ניתן לשתמש בו גם לאחר הטמעת מערכת RFID. ניתן להדפיס על תג ה RFID את הברקוד אשר אליו הארגון רגיל ובנוסף גם את התכונות של תג ה- RFID. שימוש בטכנולוגיה מקנה יכולת לעבוד גם ברקוד וגם RFID ויכולת לעבוד במקביל בשניהם.