03-3741400 התקשרו עכשיו

שימוש בטכנולוגיית RFID מבלי לקחת בחשבון תנאים סביבתיים אשר משפיעים על הטכנולוגיה יכולה להוביל לבזבוז גדול של כספים מבלי להגיע לתוצאה או לשיעור הקריאה הרצוי. במידה ופרויקט RFID לא מצליח להשיג את המטרות אליו הוא הוגדר בהרבה מקרים הוא פשוט יופסק ויינטש.

כאשר נקים פרויקט מסוג RFID חשוב להבין את הסביבה בה הטכנולוגיה הולכת לעבוד ומה הגורמים אשר יכולים לפגוע או לגרום לבעיות.

נוזלים ו-RFID

מה הבעיה? בעבר היה כמעט בלתי אפשרי לקרוא תג RFID בסביבה אשר מכילה מים, הסביבה הנוזלית ביטלה לחלוטין את גלי הרדיו ולא היה ניתן לקבל את האינפורמציה מהתג. כיום יש סוגים שונים של קוראים וטכניקות הצמדה של תגים אשר מאפשרים קריאה של מידע גם ממוצרים המכילים נוזלים, יותר מכך אחד הפרויקטים שבוצעו בעולם עסק בניהול מרוצי קיאקים באמצעות RFID (בדומה לתחרויות הריצה).

איך ניתן להתגבר?

RFID בתדרים נמוכים (LF) נמצאים אפקטיביים יותר מתגים בתדרים גבוהים (UHF). לתגים בתדר נמוך אין בעיה עם נוזלים כמו שיש לתגים RFID בתדרים גבוהים. ולכן נמצא אותם אפקטיביים ליישומים כגון מעקב אחרי בעלי חיים או בעבודה עם סביבת נוזלים.

אפשרות נוספת היא שימוש בתגי UHF אשר עברו התאמה לעבודה בסביבה של נוזלים ניתן למצוא כמה חברות אשר מתמחות בייצור תגים מסוג אלו, או בתגי UHF לטווחים קרובים אשר גם הם מותאמים לעבודה בסביבה עם נוזלים.  

אפשרות נוספת היא ביצוע התאמה לתג UHF וייצור חוצץ בן הגוף הנוזלי לבין התג באמצעות חומרים שונים או אפילו שינוי אוריינטציית התג יכולה להוביל להבדל משמעותי ביכולות קריאת התג.

בפרויקטים אשר מכילים סביבה עם כמות נוזלים גבוהה ניתן לבצע בדיקות אזורי כיסוי באמצעות מודד RFID ובכך להבין היכן הנקודות הרגישות ולנתח את אופן העבודה אשר יאפשר עבודה עם רכיבי ה RFID

מתכות ו-RFID

מה הבעיה? תיוג פריטים מתכתיים הינה משימה לא פשוטה. כאשר אנטנת התג מגיעה במגע עם גוף מתכתי לא ניתן לבצע קריאה מהתג, בנוסף במידה ובסביבה שלנו קיימים גופים מתכתיים קיים סיכוי גדול שלא נצליח לעבור אותם ולהגיע לתג.

איך ניתן להתגבר?

קיימים תגים מיוחדים אשר עברו התאמה לעבודה על משטחי מתכת. בשוק העולמי קיימות כמה וכמה חברות אשר מתמחות בייצור תגים אלו. אפשרות נוספת היא בדומה לנוזלים ליצור גם חוצץ בין הגוף המתכתי לבין התג ובכך ואפשר קריאה שלו. (תג אשר ממוקם כולו בתוך קופסה מתכתית סגורה – לא יוכל לשדר כלל).

במידה והסביבה מתכתית לחלוטין ובכל זאת נרצה לבצע קריאה של נתונים נצטרך להשתמש בהרבה חומרה כגון אנטנות וקוראים ובכך נגדיל את סיכויי ההצלחה לקרוא את התגים.

תאורת פלורסנט ו-RFID:

מה הבעיה? תאורת פלורסנט יכולה לשבש תדרי רדיו (רק כאשר היא עובדת), התאורה יכולה לבטל את קריאה התגים ולצור אזורים מתים

איך ניתן להתגבר?

יצירת חוצץ עם חומרים אשר תומכים בגלי הרדיו כגון קרטון או קצף אשר יהווה חוץ יגדילו את סיכויי הקריאה יש למקם אותם בין המערכת לבין הפלוריסטים. במידה והדבר מאפשר הרחקת מיקום המערכת או החלפת תאורת הפלורסנט. אפשרות נוספת היא הגדלת החומרה שימוש באנטנות וקוראים ותגים לטווחים גדולים יותר אשר יוכלו לספוג את ההנחתה של התאורה.