03-3741400 התקשרו עכשיו

בשוק העולמי ואפילו בשוק הישראלי ניתן לראות כמות גדולה של יישומים שונים ומגוונים של תגים עם שבבי RFID. השבבים נמצאים כמעט בכל מקום מסביבנו, בחדרי הכושר, ברב קו שאיתו עולים לרכבת, בכרטיסי אשראי, על ציוד רפואי ועוד מגוון שרחב שהולך וגדל כל זמן. לתג משמעות רבה בהצלחת הפרויקט. בפוסט הבא נציג את כל מה שצריך לדעת על תג RFID, הצורה, הגודל, רכיב ה RFID שבו ועוד תכונות אחרות.

כאשר מדובר על רכישת תגי RFID יש שלושה רמות של התאמות:

  1. התאמה מלאה, בהתאמה אישית. בדרך כלל תגים שיהיו בעלי תכונות ייחודיות ויכילו מידע ספציפי וכמעט כל האפשרויות שידנו מטה יפורטו בהמשך חלים עליו.
  2. התאמה חלקית, בדרך כלל תג שכבר יוצר, ועליו מטביעים אניפורציה רצוייה כמו הדפסה, קידוד, או איזה תוספת להדפסה וכדומה
  3. חוסר התאמה, בדרך כלל תג שהוא כבר מוכן, פשוט לוקחים ומשתמשים, כפי שצויין בהקדמה קיימים כמעט כל סוגי התגים לכל סוגי היישומים ולכן במרבית הזמן נוכל למצוא תג שמתאים בדיוק ליישום שלנו.

שיטת הצמדת התג, הינו גם קריטריון חשוב ובעל משמעות גבוהה. אנו נשאלים פעמים רבות האם זה מדבקה? האם ניתן לתלות את זה? ועוד. התשובה היא כן כן וכן, עוד בשלב בחירת הפריט חשוב להבין כיצד רוצים לחבר את התג לפריט אחריו נרצה לעקוב ולנטר. בין אם זה להדביק, לשדך, לתלות או להדק אלו רק טכניקות צימוד. יש גם תגים אשר עוברים תהליך של הטמעה בתוך מוצר עצמו כמו לדוגמא במשקפי שמש,צמידים , אזיקונים וכדומה. הכי חשוב להבין מה ואיך זה הולך להשתלב עם המוצר מבלי לפגוע באחוזי הקריאה.

אריזת התג, התג מגיע בצורה בסיסית ללא כיסוי. בדרך כלל מצפים את התג בכל מיני חומרים כגון קרטון, ניילון, ספוגים, פלסטיק ועוד. לאחר שמבינים באיזה יישום נרצה לבחור ומה תנאי הסביבה שהתג צריך לעמוד בהם נוכל לבצע את הבחירה הנכונה של החומר ממנו התג צריך להיות עשוי. לדוגמא, תגים המושתלים בבעלי חיים או בני אדם בשביל לזהות אותם, ארוזים בסוג של כפסולת זכוכית (Bio-Glass) אשר יודעת להתמזג מתחת לעור החיה מבלי שיגרמו לה נזקים.

קידוד התג, לקידוד משמעות רבה. בדרך כלל כאשר קונים תג הוא מגיע ללא קידוד וזאת על מנת להשאיר את האופציה לקודד בצורה עצמאית. תהליך קידוד התג מאפשר לנו לקבוע את רצף הספרות שירכיבו כל תג, במידה ונרצה להצפין אותו או לשמור תוכן ספציפי שמזוהה עם הארגון שלנו וכדומה. כמובן שניתן גם לקבל תג שעבר את התהליך ללא צורך בקידוד.

הדפסה על התג, להדפיס אינפורמציה על התג הינה פונקציה חשובה אשר מאפשרת לנו בני האדם לזהות ולהבדיל בין התגים ללא שימוש בטכנולוגיה. חשוב לשמור גם על היכולת שלנו לזהות את התג בצורה ויזואלית ועל ידי שילוב של האינפורציה שנמצאת בתוך התג ומודפסת על גבי התג נוכל להנות משני העולמות. חשוב להדפיס תוכן רלוונטי שיוכל לעזור לנו בעת הצורך.

זיכרון, לכל תג RFID כמות זיכרון שונה, תלוי במפרט התג. גודל הזיכרון משפיע על כמות המידע אשר נוכל לאחסן בתוכו. זיכרון בתג RFID היא פונקציה יקרה יחסית ורוב היישומים לא דורשים זיכרון גדול. אך גם על פונקציית הזיכרון ניתן להשפיע וזאת באמצעות רכיב ה IC (ה”מעבד”) של התג שבוחרים.

גודל וצורה, הינם מרכיב חשוב מאוד. קיימים עיצובים פשוטים של תג שנראה ממש כמו תג/תווית ברקוד מנייר. אך גם לגודל וצורה משמעות רבה, הגודל לרוב נגזר כתוצאה מגודל האנטנה של התג שנצטרך ליישום. ככל שנרצה להגיע לטווחי קריאה גדולים יותר נצטרך אנטנה גדולה יותר. וגם לצורה משמעות מכריעה בקריאת תגים, כך לדוגמא באמצעות חיתוכים שונים של תג ניתן להתגבר על המון מגבלות שבהם לא היינו מצליחים לקרוא את התג.

לעוד פרטים בנושא ניתן ליצור קשר עם צוות רידבי. בנוסף תוכלו להיכנס לערוץ הפייסבוק שלנו או לערוץ היוטיוב ולהמשיך לעקוב אחר תכנים נוספים.

ליצירת קשר לחץ כאן