03-3741400 התקשרו עכשיו

לוגיסטיקה ושרשראות אספקה, הינו תחום שקיים כבר שנים רבות. כמו בתחומים רבים גם בתחום זה לאורך השנים חלים שינויים ותמורות אשר משפיעים על תחום זה. הרעיון המרכזי אשר עומד מאחורי שרשראות אספקה הינו צימצום עלויות תוך התמקדות בחולייה החלשה. למרות ההתפתחות הרבה של התחום ואופן מימוש עקרונות תחום שרשרת ההפצה; המטרה הקבועה והניצחית הינה – צימצום עלויות.

לוחות ורישומים – Clipboards

זהו כלי הניהול הכי בסיסי שכבר בתחילת המאה ה-20 התחילו להשתמש בו. למעשה דרך רישום של סחורה וציוד מבצעים מעקב וניהול אחרי המלאי. הכלי איננו מוגדר ככלי ניהולי אמיתי ופעמים רבות אינו מייצר אפשרות לתקשורת ושפה משותפת עם שאר הספקים, שכן נוצרת שפה מקצועית פנים ארגונית. לפני תקופת המחשבים הנייחים והאינטרנט, כל התיעוד היה מתבצע בצורה מאוד איטית על אמצעים קשיחים (כמו דפים, תגים וכדומה). אך כיום קיימים אמצעים רבים שבאמצעותם ניתן להוזיל את עלויות שרשרת האספקה.

ברקודים

כבר בתחילת 1970 פותח קורא הברקודים הראשון. כבר אז הוא התפשט והשתלב במרבית התעשיות בעולם. ולמעשה העניק את היכולת לחברות לנהל ולעקוב אחרי הסחורה בצורה אלקטרונית בפעם הראשונה. כאשר משתמשים ומיישמים מתודולוגיות עבודה נכונות ניתן לנהל ולייצר שקיפות מלאי גבוהה יותר בשרשרת האספקה.

אם זאת אחד החסרונות המשמעותיים של הברקוד הוא שנידרש קו ראיה ישיר למוצר (לברקוד) על מנת לזהותו.

בנוסף לא כל החברות יכולות להסתפק בזיהוי פריט על ידי ראיה ישירה שלו וצריכות יישום ושימוש בטכנולוגיה אחרת על מנת לקבל את האינפורמציה מהפריט וזאת נעשה באמצעות RFID.

RFID

באופן מפתיע גם טכנולוגיית ה RFID התחיל את דרכה בשנות ה-70, ואם השנים קדימה עברה התאמות רבות לתחום של ניהול לוגיסטי ושרשראות אספקה. באמצעות הטכנולוגיה ניתן להשלים ולהדביק פערים בניהול שרשרת ההפצה. בדומה לברקוד RFID מספק את היכולת לעקוב אחרי פריט ייחודי אך אפילו לוקח את זה צעד אחד רחוק יותר ומספק את המידע ללא צורך בקו ראיה ישיר. היכולת הזו הינה יכולת משמעותית כאשר מדובר במוצר שארוז בתוך חבילה, או שרוצים לשלוח פריט ולהצליח לעקוב אחריו בנקודות ספציפיות בצורה אוטומטית. גם כאשר פריט ארוז כחלק ממשטח או אצווה שקשה לבצע קריאה של הברקוד ל- RFID יתרון משמעותי.

הסיבות העיקריות שמרבית האנשים לא מסבים ל- RFID הם העלויות, והשאננות שלרוב מפורשת לחוסר רצון להיכנס לתהליך של שינוי. מנהלים אשר מסוגלים לזהות בעיות בשרשרת ההפצה, אבל באותה הנשימה מהססים לעבור ל- RFID יכולים ליצור קשר עם חברת רידבי בע”מ, ולשאול על מודל העבודה ההשכרתי של הציוד. המודל מאפשר לבחון את הציוד מבלי לבצע שינוי גדול או מחייב, תוך סיכון סכום קטן של כסף וללא התחייבויות.

במידה ויש שאלות נוספות נשמח לענות בפורום או ברשתות החברתיות.